OSTRZEŻENIA METEO

UWAGA KONKURS

BEZPIECZNIE NAD WODĄ

SZERSZENIE, OSY...

POŻARY LASÓW

BEZPIECZNE ŻNIWA

STOP POŻAROM TRAW

KAMPANIA MSWiA

STRATEGIA ROZWOJU

Tlenek węgla nadal groźny

 

Sezon grzewczy w pełni, Mróz coraz bardziej – jak to w okresie zimowym – przybiera na sile, co powoduje, że częściej niż zwykle zaglądamy do kotłowni. Zastanawiamy się też, jak ocieplić nasze mieszkania i domy, aby tych strat ciepła było jak najmniej.
Należy jednak pamiętać, że nie wszystko co szczelne i hermetyczne jest dobre i bezpieczne. Zbyt mocno doszczelnione - pozbawione wentylacji mieszkanie – może doprowadzić do poważnych zatruć, a nawet śmierci powstałym i rozprzestrzeniającym się tlenkiem węgla.Zatrucia tlenkiem węgla to najczęściej tragedie na własne życzenie. Dlaczego? Otóż dlatego, że wielu ludzi myśli tylko o zapewnieniu sobie ciepła w domu, a zapomina o bezpieczeństwie. Ze statystyk wynika, że do zatruć tlenkiem węgla ( zaczadzeń ) najczęściej dochodzi w mieszkaniach nadmiernie uszczelnionych (z bardzo szczelnymi oknami i drzwiami) oraz z niesprawną wentylacją (pozatykane kratki), a także tam, gdzie w łazienkach są termy gazowe czy junkersy. Często przyczyną tragedii jest również używanie wadliwych piecyków - gazowych, węglowych i innych. Gdy używamy piecy, term gazowych w mieszkaniach zbyt mocno uszczelnionych, ze zbyt małą lub niesprawną wentylacją to ograniczamy wymianę powietrza. Co się wtedy dzieje? Brakuje wtedy tlenu, zachodzi niepełne spalanie i tworzy się śmiercionośny tlenek węgla. Na terenie powiatu krotoszyńskiego w ostatnich 4 miesiącach odnotowaliśmy trzy zdarzenia, w czasie których stwierdzono obecność tlenku węgla. Zatruło się 7 osób, które trafiły do szpitala. W działaniach zaangażowanych było ogółem 8 zastępów i 41 strażaków.
Czytając i słuchając informacji o zatruciach tlenkiem węgla zadajemy sobie pytanie: Jak uniknąć takich sytuacji w naszych rodzinach? Zacząć należy od najprostszej rzeczy – nie wolno nadmiernie uszczelniać mieszkań, zatykać kratek wentylacyjnych, wlotów do przewodów kominowych, używać niesprawnych bądź nie poddanych przeglądowi piecyków gazowych i term.
Warto wyposażyć mieszkanie w czujki dymu, tlenku węgla. Nie jest to droga rzecz, zakup nie zrujnuje budżetu domowego, a co więcej taka czujka może uratować zdrowie a nawet życie.
Tekst: mł. bryg. Tomasz Niciejewski
Foto: archiwum, źródła internetowe.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!